Klausimai ir atsakymai
ATSAKOMYBĖS RIBOJIMO PAREIŠKIMAS. Šį dokumentą parengė Komisijos tarnybos ir juo Europos Komisija neįpareigojama. Autoritetingai aiškinti Sąjungos teisę yra kompetentingas tik Europos Sąjungos Teisingumo Teismas.
Reglamento (EB) Nr. 1071/2009 5 straipsnio 1 dalies b punktas su pakeitimais, padarytais Reglamentu (ES) 2020/1055.
Taikoma taisyklė: „siekdama įvykdyti 3 straipsnio 1 dalies a punkte nustatytą reikalavimą [turėti faktinę ir nuolatinę buveinę valstybėje narėje], įmonė įsisteigimo valstybėje narėje turi (...) organizuoti savo transporto priemonių parko veiklą taip, kad būtų užtikrinta, jog įmonės turimos transporto priemonės, kurios naudojamos tarptautiniam krovinių vežimui, grįžtų į vieną iš veiklos centrų toje valstybėje narėje ne vėliau kaip per aštuonias savaites nuo išvažiavimo iš jos“ (Reglamento (EB) Nr. 1071/2009 5 straipsnio 1 dalies b punktas).
Ši taisyklė taikoma:
- motorinėms transporto priemonėms arba transporto priemonių junginiams, naudojamiems tarptautiniam krovinių vežimui samdos pagrindais ar už atlygį, išvykstantiems iš įsisteigimo valstybės narės ir kuriais disponuoja krovinių vežėjai kelių transportu, kaip apibrėžta Reglamento (EB) Nr. 1071/2009 5 straipsnyje, ir kurie yra registruoti ar pradėti naudoti ir kuriuos leidžiama naudoti pagal valstybės narės, kurioje įsisteigusi įmonė, teisės aktus;
- specialiai sukonstruotoms ir įrengtoms motorinėms transporto priemonėms, pritaikytoms gabenti daugiau kaip devynis asmenis, įskaitant vairuotoją, ir skirtoms tam tikslui, kai už atlygį jomis teikiamos tarptautinio keleivių vežimo paslaugos.
Tačiau taikant Reglamento (EB) Nr. 1071/2009 1 straipsnio 4 dalį, jeigu nacionalinėje teisėje nenumatyta kitaip, ši taisyklė netaikoma įmonėms, kurios verčiasi profesine vežimo kelių transportu veikla tik šiomis priemonėmis:
- krovinių vežėjų kelių transportu atveju – motorinėmis transporto priemonėmis arba transporto priemonių junginiais, kurių leidžiama pakrautos transporto priemonės ar pakrauto junginio masė neviršija 2,5 tonos;
- transporto priemonėmis, naudojamomis įmonių, kurios teikia keleivių vežimo kelių transportu paslaugas išimtinai nekomerciniais tikslais arba kurioms keleivių vežimas kelių transportu nėra pagrindinė veikla(1);
- motorinėmis transporto priemonėmis, kurių didžiausiasis leidžiamasis greitis neviršija 40 km/h.
(1) Pagal reglamentą, bet koks vežimas keliais, išskyrus vežimą samdos pagrindais ar už atlygį arba savo sąskaita, už kurį transporto priemonės vairuotojas arba kiti asmenys negauna tiesioginio ar netiesioginio atlygio ir tiesioginių ar netiesioginių pajamų ir kuris nėra susijęs su profesine veikla, yra laikomas vežimu išimtinai nekomerciniais tikslais.
Transporto priemonė turėtų grįžti į vieną iš veiklos centrų transporto priemonę turinčios įmonės įsisteigimo valstybėje narėje.
Įsisteigimo valstybė narė – valstybė narė, kurioje įmonė yra įsisteigusi, neatsižvelgiant į tai, ar tos įmonės transporto vadybininkas yra kilęs iš kitos valstybės (Reglamento (EB) Nr. 1071/2009 2 straipsnio 8 punktas). Šio reglamento 5 straipsnyje nustatyti kriterijai, pagal kuriuos kelių transporto vežėjai turi turėti faktinę ir nuolatinę buveinę valstybėje narėje. Tai taip pat valstybė narė, suteikusi įmonei leidimą verstis profesine vežimo kelių transportu veikla pagal Reglamento (EB) Nr. 1071/2009 11 straipsnio 1 dalį.
Šis reikalavimas nevykdomas, jei transporto priemonė grįžta į bet kurį filialą ar patronuojamąją įmonę valstybėje narėje, kuri nėra įsisteigimo valstybė narė.
Transporto priemonė kiekvieną kartą gali grįžti į tą patį arba kitą veiklos centrą valstybėje narėje, kurioje įmonė yra įsisteigusi.
Reglamente nenurodoma, kuriam laikui transporto priemonė turėtų sugrįžti, todėl sugrįžimo trukmė gali būti trumpa, jeigu tik laikomasi Reglamente (EB) Nr. 561/2006 nustatytų vairavimo trukmės taisyklių.
Kaip paaiškinta Reglamento (ES) 2020/1055 8 konstatuojamojoje dalyje, veiklos vykdytojai, planuodami grįžimą, gali bandyti jį derinti su tam tikra vykdytina veikla, pavyzdžiui, transporto priemonės technine priežiūra, technine apžiūra arba vežimo operacija, kuri baigiama įsisteigimo valstybėje narėje, kad būtų optimizuota veikla.
Be to, reikalavimu sugrįžti į įsisteigimo valstybę narę neturėtų būti reikalaujama, kad įsisteigimo valstybėje narėje būtų vykdomas tam tikras operacijų skaičius arba neturėtų būti kitaip ribojama vežėjų galimybė teikti paslaugas vidaus rinkoje. Pageidautina, kad tokio grįžimo ciklas turėtų būti sinchronizuotas su Reglamente (EB) Nr. 561/2006 nustatyta transporto įmonės pareiga organizuoti savo veiklą taip, kad vairuotojas galėtų grįžti namo bent kas keturias savaites, kad abi pareigas būtų galima įvykdyti vairuotojui grįžtant kartu su transporto priemone bent kas antrą keturių savaičių ciklą.
Reglamente nenurodyta, kaip transporto priemonė turėtų grįžti. Todėl ji gali būti grąžinta bet kuria kita transporto priemone, pavyzdžiui, traukiniu, keltu ar automobiliniu transporteriu, visą kelią arba dalį jo.
Transporto priemonė turėtų būti grąžinta į vieną iš įmonės veiklos centrų įsisteigimo valstybėje narėje ne vėliau kaip per aštuonias savaites nuo išvažiavimo iš tos valstybės narės.
Pagal ES taisykles dėl laikotarpių, datų ir terminų apskaičiavimo visas minėtas 8 savaičių laikotarpis pradedamas skaičiuoti nuo kitos paros po transporto priemonės išvykimo iš įsisteigimo valstybės narės 0.00 val. ir baigiasi aštuntos savaitės tos pačios savaitės dienos pabaigoje(1). Todėl transporto priemonė turėtų grįžti į šį veiklos centrą arba bet kurį kitą įmonės veiklos centrą įsisteigimo valstybėje narėje ne vėliau kaip iki tos pačios savaitės dienos po 8 savaičių 23.59 val.
Pavyzdžiui, jei transporto priemonė išvyksta iš įsisteigimo valstybės narės 2022 m. kovo 29 d., antradienį (nesvarbu, kurią valandą), ji turėtų būti grąžinta į bet kurį įmonės veiklos centrą įsisteigimo valstybėje narėje ne vėliau iki kaip 2022 m. gegužės 25 d., trečiadienio, pabaigos (23.59 val.).
(1) 1971 m. birželio 3 d. Tarybos reglamentas (EEB, Euratomas) Nr. 1182/71, nustatantis terminams, datoms ir laikotarpiams taikytinas taisykles.
Pagal ES terminų, datų ir laikotarpių skaičiavimo taisykles(1), jeigu paskutinė savaitėmis skaičiuojamo termino diena yra švenčių diena, sekmadienis arba šeštadienis, terminas baigiasi pasibaigus po jos einančios darbo dienos paskutinei valandai. Atsižvelgiant į tai, privaloma grąžinti transporto priemonę į įsisteigimo valstybę narę, atsižvelgiama tik į švenčių dienas toje valstybėje narėje.
Todėl, jei transporto priemonė metu išvyktų iš veiklos centro 2022 m. kovo 25 d., penktadienį (nesvarbu, kurią valandą), 8 savaičių laikotarpis baigtųsi 2022 m. gegužės 21 d., šeštadienį. Tačiau kadangi paskutinė šio laikotarpio diena yra šeštadienis, terminas laikomas baigtu po to einančios darbo dienos, t. y. 2022 m. gegužės 23 d., pirmadienio, 23.59 val.
(1) 1971 m. birželio 3 d. Tarybos reglamentas (EEB, Euratomas) Nr. 1182/71, nustatantis terminams, datoms ir laikotarpiams taikytinas taisykles.
Valstybių narių, kuriose įsisteigusi transporto įmonė, kompetentingos institucijos privalo vykdyti reikiamus patikrinimus, tikrindamos ir kontroliuodamos, kaip laikomasi Reglamento (EB) Nr. 1071/2009 5 straipsnio 1 dalies b punkte nustatyto reikalavimo; kitų valstybių narių, kuriose transporto priemonės naudojamos, kompetentingos institucijos taip pat turėtų tikrinti, ar laikomasi to reikalavimo. Šiuo tikslu jos gali naudotis visomis proporcingomis ir veiksmingomis priemonėmis, kad patikrintų, kaip laikomasi įpareigojimo. Transporto įmonės privalo pateikti aiškius įrodymus, kad jų turimos transporto priemonės grįžta į vieną iš veiklos centrų jų įsisteigimo valstybėje narėje ne vėliau kaip per aštuonias savaites nuo išvažiavimo iš tos valstybės narės. Jos turėtų turėti galimybę naudoti bet kokius įrodymus, patvirtinančius, kad laikomasi šio reikalavimo. Patikrinimo kelyje atveju įmonė visada turėtų turėti galimybę vėliau įrodyti, kad laikosi įpareigojimo, pateikdama įmonės patalpose turimus dokumentus ir įrodymus. Valstybės narės, kurioje yra įsisteigusi transporto įmonė, atitinkamos institucijos turi bendradarbiauti su bet kuria kita institucija, naudodamosi Vidaus rinkos informacine sistema, kaip nurodyta 9 klausime. Išsamų šių įrodymų vertinimą atlieka valstybės narės, kurioje yra įsisteigusi įmonė, kontroliuojančiosios institucijos, pavaldžios atitinkamoms teisminėms institucijoms.
Praktiškai įmonės, valdžios institucijų prašymu, gali pateikti bet kokį dokumentą, įrodantį transporto priemonės buvimą įsisteigimo vietoje per paskutines 8 savaites ir (arba) kas 8 savaites Pavyzdžiui, šie dokumentai gali būti tachografo įrašai arba vairuotojų darbo grafikai, arba važtaraščiai.
Tachografo duomenimis gali būti pasiremta įrodant, kad tam tikra transporto priemonė per paskutines 8 savaites buvo grįžusi į valstybę narę, kurioje yra įsisteigusi ją turinti įmonė. Transporto priemonėse, kuriose sumontuotas išmanusis tachografas, kaip nustatyta Reglamente (ES) Nr. 165/2014, tachografo duomenimis gali būti pasiremta siekiant įrodyti, kad transporto priemonė grįžo į vieną iš įmonės veiklos centrų toje valstybėje narėje. Tachografų įrašai gali būti tikrinami per patikrinimus kelyje arba įmonėse, tai yra patikimas ir veiksmingas būdas įrodyti, kad laikomasi taisyklės dėl transporto priemonės grįžimo.
Patikrinimo kelyje atveju įmonė visada turėtų turėti galimybę vėliau įrodyti, kad laikosi įpareigojimo, pateikdama įmonės patalpose turimus dokumentus ir įrodymus.
Kai transporto priemonėje esamų arba vairuotojo turimų duomenų nepakanka patvirtinti, kad laikomasi nuostatų dėl transporto priemonės grįžimo taisyklės arba jų nesilaikoma, transporto priemonės grįžimo reikalavimo laikymosi kontrolė turėtų būti vykdoma bendradarbiaujant valstybės narės, kurioje veikia įmonė, kontroliuojančiajai institucijai ir valstybės narės, kurioje įmonė yra įsisteigusi, kompetentingoms institucijoms.
Iš tiesų, valstybių narių kompetentingos institucijos pagal Reglamento (EB) Nr. 1071/2009 18 straipsnį yra įpareigotos glaudžiai bendradarbiauti ir sparčiai viena kitai teikti tarpusavio pagalbą ir bet kokią kitą atitinkamą informaciją, kad sudarytų palankesnes sąlygas to reglamento įgyvendinimui ir vykdymo užtikrinimui. Bet kurios valstybės narės kompetentingos institucijos visų pirma privalo atsakyti į visų kitų valstybių narių kompetentingų institucijų prašymus pateikti informaciją ir atlikti patikrinimus, kontrolę ir tyrimus, susijusius su tuo, kaip jų teritorijoje įsisteigę kelių transporto vežėjai laikosi reikalavimo turėti faktinę ir nuolatinę buveinę valstybėje narėje, įskaitant transporto priemonės grįžimą.
Šis valstybių narių kompetentingų institucijų administracinis bendradarbiavimas ir tarpusavio pagalba įgyvendinama naudojantis Vidaus rinkos informacine sistema (IMI), nustatytą Reglamentu (ES) Nr. 1024/2012.